Skip to Content

Class Schedules

Monday Blue Room    
Time Class Age Instructor
3:15–4:00 Leaps and Turns Pre-teens/Teens Brittany Safran
4:00–5:15 Junior Jazz Company Pre-teens/Teens Brittany Safran
5:15–6:00 Junior Tap Company Pre-teens/Teens Brittany Safran
6:00–6:45 Junior Modern Company Pre-teens/Teens Brittany Safran
6:45–7:30 Adv. Teen Tap Teens Brittany Safran
7:30–8:15 Senior Gold Tap Company Teens Brittany Safran
8:15–9:30 Senior Blue Jazz Company Teens Brittany Safran
Monday Green Room    
Time Class Age Instructor
3:00–3:45 Pre Ballet Kids Eden Roessel
4:00–5:15 Senior Gold Jazz Company Teens Eden Roessel
5:15–6:15 Primary Jazz Kids Eden Roessel
6:15–7:00 Primary Lyrical Kids Eden Roessel
7:00–7:30 Pre-Pointe Pre-teens/Teens Eden Roessel
7:30–8:30 Beginning Teen Jazz 1 Pre-teens/Teens Eden Roessel
8:30–9:15 Adult Ballet Adults Eden Roessel
Tuesday Blue Room    
Time Class Age Instructor
3:00–4:00 Crystal Competition Team Rehearsal 1 Teens Brittany Safran
4:00–5:00 Senior Blue Tap Company Teens Brittany Safran
5:00–6:00 Senior Platinum Tap Company Teens Brittany Safran
6:00–7:00 Emerald Competition Team Rehearsal 1 Teens Brittany Safran
7:00–7:45 Primary Tap Kids Brittany Safran
7:45–8:30 Adult Tap Adults Brittany Safran
8:30–9:30 Teen Modern/Contemporary Teens Brittany Safran
Tuesday Green Room    
Time Class Age Instructor
4:15–5:00 Junior Lyrical Company Pre-teens/Teens Eden Roessel
5:00–6:00 Kindergarten Combo Kids Eden Roessel
6:00–6:45 Kidz Jazz Gr 1-2 Kids Eden Roessel
6:45–7:30 Beginning Teen Tap 1 Pre-teens/Teens Mariah Rasmussen
7:30–8:30 Beginning Teen Ballet 1 Pre-teens/Teens Mariah Rasmussen
8:30–9:30 Int. Teen Jazz Teens Mariah Rasmussen
Wednesday Blue Room    
Time Class Age Instructor
4:00–5:00 Ruby Team Rehearsal 1 Kids Mariah Rasmussen
5:00–5:45 Primary Modern Kids Mariah Rasmussen
5:45–6:30 Int. Teen Tap Teens Mariah Rasmussen
6:30–7:30 Diamond Team Rehearsal Teens Mariah Rasmussen
7:30–8:30 Adv. Teen Jazz Teens Mariah Rasmussen
8:30–9:30 Senior Modern/Contemporary Teens Mariah Rasmussen
Wednesday Green Room    
Time Class Age Instructor
9:30–10:15 Tiny Tots Kids Eden Roessel
10:15–11:00 Tiny Dancers Kids Eden Roessel
3:30–4:15 Pointe 3 Teens Eden Roessel
4:15–5:30 Senior Blue Ballet Company Teens Eden Roessel
5:30–6:15 Senior Lyrical Company Teens Eden Roessel
6:15–7:30 Senior Gold Ballet Company Teens Eden Roessel
7:30–8:15 Pointe 2 Teens Eden Roessel
8:30–9:30 Adv. Teen Ballet Teens Eden Roessel
Thursday Blue Room    
Time Class Age Instructor
5:00–6:00 Hip Hop Gr 7-12 Teens TBD
6:00–6:45 Hip Hop Gr 5-7 Kids TBD
6:45–7:30 Hip Hop Gr 3-5 Kids TBD
7:30–8:30 Junior Hip Hop Company Pre-teens/Teens TBD
8:30–9:30 Senior Hip Hop Company Teens TBD
Thursday Green Room    
Time Class Age Instructor
4:00–5:00 Primary Ballet Pre-Teens Eden Roessel
5:00–5:45 Ballet Performing Company 3rd-7th Grade Kids Eden Roessel
5:45–6:30 Pointe 1 Pre-teens/Teens Eden Roessel
6:30–7:30 Junior Ballet Company Pre-teens/Teens Eden Roessel
7:30–8:30 Ballet Performing Company 7th-12th Grade Teens Eden Roessel
8:30–9:30 Int. Teen Ballet Teens Eden Roessel
Friday Blue Room    
Time Class Age Instructor
4:00–4:45 Kinder-hop Kids TBD
4:45–6:00 Kidz Ballet/Lyrical Gr 3-6 Kids TBD
6:00–6:45 Kidz Jazz Gr 3-6 Kids TBD
Friday Green Room    
Time Class Age Instructor
9:30–10:15 Tiny Tots Kids Eden Roessel
10:15–11:00 Kinder-hop Kids Eden Roessel
11:00–11:45 Tiny Dancers Kids Eden Roessel
4:15–5:00 Teen Lyrical Teens TBD
5:00–6:00 Teen Musical Theater Dance Pre-teens/Teens TBD
6:00–6:45 Kidz Hip Hop Gr 1-2 Kids TBD
6:45–7:30 Kidz Tap Gr 3-6 Kids TBD
Saturday Blue Room    
Time Class Age Instructor
9:00–10:00 Emerald Competition Team Tech Teens Brittany Safran
10:00–11:00 Emerald Competition Team Rehearsal 2 Teens Brittany Safran
11:00–12:00 Competition Team Production Pre-teens/Teens Brittany Safran
12:00–1:00 Crystal Competition Team Tech Teens Brittany Safran
1:00–2:00 Crystal Competition Team Rehearsal 2 Teens Brittany Safran
2:00–3:00 Ruby Team Tech Kids Brittany Safran
3:00–4:00 Ruby Team Rehearsal 2 Kids Brittany Safran
Saturday Green Room    
Time Class Age Instructor
9:00–9:45 Pre Ballet Kids TBD
9:45–10:45 Kindergarten Combo Kids TBD
10:45–11:30 Kidz Ballet Gr 1-2 Kids TBD
11:30–12:15 Kidz Tap Gr 1-2 Kids TBD
12:15–1:15 Diamond Team Tech Teens TBD
1:15–1:15 Diamond Competition Team Rehearsal 2 Teens TBD